
Lukács Emőke bábszínész, az Udvarhely Bábműhely vezetője. Az interjúban pályaválasztásáról, a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínházban töltött éveiről, és arról is mesélt, miért fontos, hogy időről időre kilépjünk a színház zárt falai közül, és feltegyünk magunknak a kérdést: van-e fogalmunk a társadalomról, amelynek és amelyről elméletileg játszunk? Mindezek mellett pedig a 2019-ben alapított Udvarhely Bábműhely munkájáról, célkitűzéseiről, a bábszínház társadalomban betöltött szerepéről is beszélgetett Deák Katalin riporterrel, a Játéktér szerkesztőjével.

FEBRUÁR 22., HÉTFŐ Kolozsvár18:00 Paprikajancsi kalandjai(online), Puck Bábszínház FEBRUÁR 23., KEDD Nagyvárad19:00 Kabaré 120, Szigligeti Társulat Marosvásárhely19:00 Grand Hotel Retromadár, Tompa Miklós Társulat Csíkszereda17:00 Eisemann Mihály – Szilágyi…

A nagyváradi Lilliput Társulatnál dolgozó szerző esszéjét jól összefoglalja ez a bekezdése: „Hogyan nézek egy előadást, ha semmi közöm hozzá, hogyan nézek egy előadást, ha a plakátját tervezem, hogyan nézek egy előadást, ha nyomom a sajtóját, hogyan nézek egy előadást, ha asszisztens vagyok, hogyan nézek egy előadást, ha (játszom benne, ja, akkor épp sehogy, vagy legalábbis nem a nézőtérről) együtt izgulok a színésszel, ha megbotlik, mert tíz centiméterrel arrébb toltak be egy bazi dobozt a térbe. Hogyan nézek az életemre, ha már láttam a színházi életet.”

A tanulmány bábtörténeti adatok felhasználásával nyomon követi a 20. század meghatározó történéseit, amelyek hatására kialakultak azok a szerkezeti és megjelenési formák, amelyek a kortárs bábművészetet (animációs művészetet) napjainkra meghatározzák. Ezért a bábművészet alapstruktúráink azonosításából kiindulva vázlatosan áttekinti a 20. századi európai bábtörténeti vonatkozásokat, majd az évszázadokon keresztül a családi kötelékekben őrzött bábjátékos tudás áttelepítését és meghonosodását követi nyomon az akadémiai rendszerben működő bábos iskolák felleltározásán keresztül.

Próbakezdés és kirakatszínház ezek lehetnének az elmúlt napok címszavai a Tomcsa Sándor Színház életében. A napokban kezdődtek el a 19. századi orosz drámairodalom egyik legjelentősebb…

Február 20-án 11 órai kezdettel bérletszünetben mutatja be a Harag György Társulat Brighella Bábtagozata a legújabb produkcióját, a Cérnácska Szabócska című bábelőadást. A G. Szász…

A hosszú téli napok után a nappalok egyre hosszabbodnak. Bár a természet még lustálkodik egy kicsit, a téli álmot alvó állatok lassan előbújnak rejtekhelyeikből, és…

A február 3-i születésnapján a társulat egy adománygyűjtési akciót kezdett, mivel a jelenlegi kisbusz, amellyel az elmúlt 8 évben 74.000 emberhez jutottak el az előadások…

A Csíki Játékszín február 18-án, csütörtökön a Tiborc bérleteseknek és február 21-én, vasárnap a Liliomfi bérleteseknek játssza Kárpáti Péter Pájinkás János című darabját. Mindkét este…