
Woyzeck, Szatmárnémeti Északi Színház Harag György TársulatFotók: Tibor Jäger Hogy kerülnek egy színpadra az indusztriális metált játszó német zenekar dalai egy Paco nevű német juhászkutyával,…

A Beszélnünk kell! című marosvásárhelyi tantermi előadásrólFotók: Bereczky Sándor Tantermi dráma, színházi nevelési program, drámapedagógia – ezekről a fogalmakról a szakmának elsősorban a budapesti műhelyek jutnak eszébe:…

Az öngyilkos, Szigligeti Társulat, Szigligeti Színház NagyváradFotó: Vigh László Miklós Semion munkanélküli, és a felesége tartja el. Semion szereti a hasát, neki több pástétom jut…

Beszámoló A távolság mechanikája részvételi sétáról és performanszról. Tranzit Ház, 2022. április 1–3.Fotók: Márkos Tamás Mészáros Máté A távolság mechanikája című alkotásának debütje 2019-ben, a…

2020-ban jelent meg a Várad folyóirat kiadásában Biró Árpád Levente Első felvonás című drámakötete. Sebesi István recenziójában kiemeli: a fiatal színházi szerző színház- és életismerete tükröződik a mindennapi élethelyzetekből induló szövegekben, amelyek a társalgási drámák flottságát bátran elegyítik a neorealizmus nyersességével.

Az észtországi Tartuban megrendezett DRAAMA fesztiválnak és a Balti Drámafórumnak jelentős hagyománya van 2003-as első kiadása óta. A múlt évi korlátozott, online részvétel után az idei fesztivál ismét kitárta kapuit a nemzetközi közönség számára. Sirató Ildikó színháztörténész és kritikus, a fesztivál gyakori résztvevőjeként nyújt rátekintést a látott előadásokra, amelyek a különbözően sikeres klasszikus szövegek színreviteleitől a színészek és nézők közti viszony kreatív módjaival kísérleteznek. Sirató részletesen ír a Von Krahl Színház Pigem ei (Inkább nem) című előadásról, amelyet Johan Ulfsak rendezett, és amely kistermi előadásként a társas viselkedést, a munkahelyi viselkedést atemporális és egyben aktuális módon tematizálja.

Viszlek magammal, Ariel Ifjúsági és GyermekszínházFotók: Sebesi Sándor A marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház tavaly októberben mutatta be a Viszlek magammal című színházi nevelési előadását….

A kortárs román drámaíró-rendező-színházigazgató, Gianina Cărbunariu első magyar nyelvű drámakötete Hétköznapi emberek címmel jelent meg 2020-ban a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem UArtPress kiadójának gondozásában. A Boros Kinga által szerkesztett kötetben egymás után a mady-baby.edu és a Tigris c. darabokat olvashatjuk Csűrös Réka fordításában, rákövetkezően pedig a Szolitaritás, az Eladó / For Sale és a Hétköznapi emberek című drámákat, Patkó Éva fordításában. A kötet költői nyelvű recenziója kiemeli a “tigrisléptű” darabok társadalmi elköteleződését, karikírozó jellegét, illetve hogy a hiány nyugtalanító jelenléte lüktet bennük.

A gyergyói Figura Stúdió Színház Szeretők c. előadása a barokk történetmesélés könnyedsége ellenére tartogat kérdéseket a nézőknek. Az írás arra keresi a választ, hogy az előadás milyen témákat emel ki és melyek azok, amelyeket csak részlegesen érint. Szerelem, társadalmi egyenlőtlenség és néhány hiányérzetet keltő felvetés – ezeket taglalja a szöveg.

Keresztes Attila rendező a Hedda Gabler után megrendezte Henrik Ibsen Nóra című drámáját is: a tematikus hasonlóság jelzett gesztusának tekinthető, hogy ugyanazt a díszletet látjuk viszont a színpadon mindkét alkotásban. György Andrea részletes elemzésében kitér arra, miben cseng össze, miben különbözik a két vásárhelyi produkció.