
Lovassy Cseh Tamás: #diadal
A Játéktér 2015. nyári számából
Fotó: Biró István
#hattyúdal. Kolozsvári Állami Magyar Színház
Minden öregszik: a növények, az állatok, és persze az emberek is. Nincs ebben semmi meglepő, ahogy az is már-már magától értetődik, hogy intézményeink olykor elfáradnak, ha tetszik, időnként velünk együtt öregednek, hogy aztán, egy szerencsés pillanatban, új erőre kapjanak. Ilyen – maradandónak tűnő – pillanat a Kolozsvári Állami Magyar Színház nemrégiben bemutatott #hattyúdal című előadása, s valljuk be, az eddig bemutatott kolozsvári előadások fényében elmondható, hogy igencsak ráfért valami újszerű és friss az álmatagnak tűnő sétatéri színházra. Sinkó Ferencet, a produkció rendezőjét, a kolozsvári színház színészeként több előadásban is láthattuk már, kőszínházi rendezőként azonban most először mutatkozott be. A már címében is frissességet sugárzó előadás – a #-et, azaz „hashtag”-et a közösségi médiában kulcsszavak jelölésére használják – Csehov azonos című egyfelvonásosát veszi alapul, abból inspirálódik, de közel sem egy szokványosnak mondható Csehov-rendezésről van szó.
Pedig az előadás kezdeti képe akár emlékeztethetne egy Csehov-dráma záróképére is. Záróképre, hiszen a stúdiótérbe lépve a hangszórókból sűrű taps hangja hallatszik, és egy idős színész, Keresztes Sándor (aki vélhetőleg Szvetlovidov szerepében látható Csehov egyfelvonásosából) csikós jelmezben, egyszerű, ám láthatóan historizáló szándékkal megépített díszletek között, lehajtott fejjel várja a taps végét. A felvételről beadott tetszésnyilvánításnak vége szakad, amint minden néző elfoglalta helyét, s bár arra számítunk, hogy az addig némán álló alak megszólal, váratlan fordulat következik: a színházi kulissza kerül az események középpontjába, megjelennek a színház valódi díszletmunkásai, láthatjuk a kellékest és a takarítókat is. Civilségük, improvizációjuk bájos, megmosolyogtató. Azt érezni, számukra is újszerű élmény a közönség figyelő tekintete előtt elvégezni a munkát, amelyre minden előadás után sor kerül. A bontás folyamata valós idejű, minden úgy történik és annyi ideig tart, mint a valóságban, és az előadás egészére is jellemző e kivárás: Sinkó Ferenc semmit nem siettetett, elég időt hagy ahhoz, hogy a színpadi események megtörténtté, és ebből kifolyólag valóságossá váljanak. Mikor az utolsó díszletelem is eltűnik a színpadról, és nem maradt más, mint az egyszerű fehér balettszőnyeg és az üres tér, sötét lesz, a sötétségből pedig egy nem várt előadás bontakozik ki.
A színpadi fény hiányában csak a zörejekből következtethetünk arra, hogy itt a Csehov-féle Hattyúdal azon részéhez érkeztünk, amikor a megrészegedett vidéki komédiás elalszik a színházban, és felébredve szembetalálja magát az ott remeteként élő súgóval. Majd lassan egy női énekhangra leszünk figyelmesek, életre kelnek a reflektorok (valóban „életre kelnek”, hiszen mintha azok is valódi szereplői lennének az előadásnak, helyüket keresve „forgolódnak”, ezzel az előadás egyik leghatásosabb effektjét adják), és innentől kezdve egy mozaikszerű előadás-szerkezettel van dolgunk. Mintha az alkotók egy másik világba invitálnák a nézőt, mely nem függ a csehovi szövegtől, és ahol a hangsúly a történetmesélésről áttevődik a vallomásra – mintegy színpadi tanulmányként, képekben és etűdökben beszélnek az előadás központi témájáról, az öregedésről.
Ötvös Kinga, másodéves színészhallgató éneke közben felgyúlnak a fények és láthatóvá válik a földön fekvő, már ismerős, csikósruhába öltözött színész. A dal, melyet Ötvös fejen állva, egy láthatóan megterhelő koreográfia közben énekel, beindítja az előadást. Keresztes Sándor feláll, a színpad közepére megy, majd ismét csend lesz. Azután egymást váltják a jelenetek, melyek felsorolása értelmetlen lenne, hiszen ezek mindegyike valamilyen módon az öregedés témakörét járja körbe. Megjelenik a színpadon Albert Csilla és Györgyjakab Enikő is. Előbbi, rövid rákészülés után, az öregedés fizikai jeleit sorolja, bámulatos színészi jelenléttel mond tudományos szöveget, míg Györgyjakab Enikő testének részleteit fokozatosan felfedve táncol, a szemünk láttára öregszik meg: vállai beesnek, a fizikai erőnlétet igénylő mozdulatsorok abbamaradnak. De Keresztes Sándor is felvállalja testét: egy másik jelenetben levetkőzve, a férfierő paródiájaként, hasára bajuszt festve tesz mulatságos mozdulatokat, miközben Albert Csilla és Györgyjakab Enikő lenge öltözetben próbálják elcsábítani. A mozgás és a rögzített koreográfiák szerves részét képezik az előadásnak, mégsem egy klasszikus értelemben vett mozgásszínházi produkcióval van dolgunk. Költőiségből sincs hiány, elég csak Ötvös Kinga második énekére gondolni, amikor a hatalmas párnán elterülő Keresztes Sándort vetített képek segítségével rajzolja körbe.
Az előadás második nagy egységében egy, a Kívánságkosár legrosszabb hagyományaira emlékeztető beszélgetőműsort láthatunk: Keresztes Sándor pályája végén járó színészként jelenik meg, akihez közhelyes, bugyuta kérdéseket intéz a műsorvezetői szerepben megjelenő Albert Csilla és Györgyjakab Enikő. Szakmáról, a színészi pálya nehézségeiről vall Keresztes – Csehov szövegén keresztül –, a válaszok azonban ritkán mutatnak túl a megszokott színészpaneleken; Ötvös Kinga végig Keresztes mellett kuporogva, szövegkönyvből súgja az előre megírt válaszokat. Az efféle interjúhelyzetekben megszokott közhelyek ellenére is megindító jelenetnek lehetünk szemtanúi. Azok után, hogy Keresztes az előadás addigi részében egy friss, kortárs színházi beszédmód részese volt, egyszerre arról vall: egész életében szórakoztatott, olcsó komédiákban játszott, sikerei pedig – bár voltak – immár csak múlt időben léteznek. Az előadás teljes fogalmazásmódja hirtelen szembekerül az öregedő színész szavaival, és szemünk előtt válik a produkció zárójelenete a sokszor megkövült esztétikát képviselő kőszínházak kritikájává.
Az előadás egyik leginkább figyelemre méltó teljesítménye Keresztesé, hiszen egy olyan játékmódot sajátított el, mellyel a #hattyúdal bemutatása előtt nem igazán találkozhatott. A kortárs mozgásszínház követelményeivel szembesülve, testét felvállalva, lemondva a jól körülhatárolható történet színpadi elmeséléséről, teljes erőbedobással és maximális jelenléttel van a színpadon. Mindez Sinkó Ferenc munkáját is dicséri, aki remek arány- és ritmusérzékkel építette fel a #hattyúdal jeleneteit, és sikerült a nézők tekintetét az előadás központi problémájára irányítani: az öregedés természetére, és ami ennél is fontosabb, annak elfogadására. Györgyjakab Enikő, Albert Csilla és Ötvös Kinga fizikai teljesítménye és hatásos színpadi jelenléte is szükségeltetett ahhoz – ahogy Vajna Noémi dramaturg, Carmencita Brojboiu díszlettervező, Bocskai Gyopár jelmeztervező és bodoki-halmen kata zeneszerző munkája is –, hogy egy izgalmas, valós problémával foglalkozó, mai és szerethető előadás szülessen Kolozsváron.
________________________
#hattyúdal. Bemutató dátuma: 2015. március 14.; Kolozsvári Állami Magyar Színház; Rendező: Sinkó Ferenc; Dramaturg: Vajna Noémi; Díszlettervező: Carmencita Brojboiu; Jelmeztervező: Bocskai Gyopár. Zene: bodoki-halmen kata; Videó: Török Tihamér; Speciális effektek: Borsos Levente; Szereplők: Albert Csilla, Györgyjakab Enikő, Keresztes Sándor, Ötvös Kinga; valamint: Csíszér József Gábor, ifj. Csíszér József, Deák Attila, Erdős Endre, Fábián Mihály, Györffy Zsolt, Hunyadi Melinda, Kerekes Zsolt, Molnár Tibor, Oprea Éva, Platz János.