Kolozsváron az Európai Színházi Unió 18. fesztiválja

Kolozsváron az Európai Színházi Unió 18. fesztiválja

Az Európai Színházi Unió fesztiváljának legutóbbi, 2008-as kiadásának megszervezését követően, 11 év szünet után ismét a Kolozsvári Állami Magyar Színház lesz a rangos esemény házigazdája. Az UTE FEST – Az Európai Színházi Unió 18. fesztiválja idén november 19-30. között kerül megrendezésre Kolozsváron.

Az Európai Színházi Unió (UTE – L’Union des Théatres de l’Europe) 1990-ben alakult Giorgio Strehler rendező, a milánói Piccolo Teatro legendás igazgatója és Jack Lang francia politikus, művelődésügyi miniszter, majd tanügyminiszter kezdeményezéseként. A jelenleg 34 tagot tömörítő szervezetnek a Kolozsvári Állami Magyar Színház 2008-ban lett tagja, Tompa Gábort, a színház igazgatóját pedig 2018 májusában az Unió budapesti közgyűlésén a szervezet elnökévé választotta.

Alfred de Musset: LORENZACCIO, Rendező: Boris Liješević, Jugoszláv Drámai Színház (Szerbia)

A színházakat és színészeket egyesítő Unió elősegíti az újító jellegű, nemzetek közötti színházi együttműködést és tapasztalatcserét. Alapvető céljai közé tartozik az európai kulturális örökség megőrzése és továbbörökítése azáltal, hogy fórumot biztosít nemzetközi produkciók számára, támogatja a fiatal művészek egyéni és közös munkáját, találkozásaikat tapasztaltabb szakemberekkel, valamint részvételüket a politikai és társadalmi problémákat kritikusan elemző projektekben.

A november második felében sorra kerülő tizenkét napos fesztiválon 15 tagszínház, illetve egyéni tag előadása lesz látható, olyan nagyszerű alkotók előadásai, mint Armin Petras, Gabriele Vacis, Simos Kakalas, Andrei Șerban, Giorgio Barbiero Corsetti, Marco Solari és Alessandra Vanzi, Boris Liješević,  Yannis Leontaris, Nuno Cardoso, Frank Hoffmann, Botond Nagy, Silviu Purcărete, Margarita Mladenova, Tompa Gábor, Sinkó Ferenc, Michal Dočekal, Klim Kozinsky, Eszenyi Enikő, Yvonne Jansen és Rafael Sanchez.

Az UTE FEST főtámogatója a Kultúra és Nemzeti Identitás Minisztériuma, a Bethlen Gábor Alap, valamint Kolozsvár Polgármesteri Hivatala és Városi Tanácsa.

Az előadásokra a jegyárusítás október 8-án kezdődik a színház jegypénztárban, valamint online a www.biletmaster.ro oldalon.

Szövegkönyv: Silviu Purcărete: OIDIPUSZ, Rendező: Silviu Purcărete, Radu Stanca Nemzeti Színház (Románia)

UTE FEST - Az Európai Színházi Unió

18. fesztiválja

Kolozsvár, 2019. november 19–30.

 Fesztiváligazgató: Tompa Gábor

 november 19., kedd

19:00              Bertolt Brecht: KURÁZSI MAMA ÉS GYERMEKEI

Rendező: Armin Petras

Kolozsvári Állami Magyar Színház (Románia)

Hu (Ro, En) 3 óra egy szünettel

Nagyterem
Bemutató előadás

november 20., szerda

17:00              Jordan Tannahill: CONCORD FLORAL

Rendező: Sinkó Ferenc

DIGITAL NATIVES – UTE-projekt

Kolozsvári Állami Magyar Színház (Románia)

Hu (Ro, En) 1 óra szünet nélkül

Stúdióterem

14+

20:00              Marco Paolini & Francesco Niccolini: AZ ISTENEK KORÁBAN – ODÜSSZEUSZ CIPÉSZE

Rendező: Gabriele Vacis

Piccolo Teatro di Milano – Teatro d’Europa e Jolefilm (Olaszország)

It (Hu, Ro, En) 2 óra szünet nélkül

Nagyterem

november 21., csütörtök

 17:00              Vlagyimir Majakovszkij: A TÁRGYAK LÁZADÁSA

Rendező: Giorgio Barberio Corsetti, Marco Solari, Alessandra Vanzi

FATTORE K. – Teatro di Roma (Olaszország)

It (Hu, Ro, En) 1 óra 15 perc szünet nélkül

Stúdióterem

19:00              William Shakespeare: LÓVÁTETT LOVAGOK

Rendező: Andrei Șerban

Bulandra Színház (Románia)

Ro (Hu, En) 3h egy szünettel

Nagyterem

22:00              Vlagyimir Majakovszkij: A TÁRGYAK LÁZADÁSA

Rendező: Giorgio Barberio Corsetti, Marco Solari, Alessandra Vanzi

FATTORE K. – Teatro di Roma (Olaszország)

It (Hu, Ro, En) 1 óra 15 perc szünet nélkül

Stúdióterem

november 22., péntek

17:00              Kostas Vostantzoglou: AZ ELEFÁNT

Rendező: Yannis Leontaris

Észak-Görögország Nemzeti Színháza (Görögország)

Gr (Hu, Ro, En) 1 óra 30 perc szünet nélkül

Stúdióterem

15+

19:00              Alfred de Musset: LORENZACCIO

Rendező: Boris Liješević

Jugoszláv Drámai Színház (Szerbia)

Sr (Hu, Ro, En) 1 óra 40 perc szünet nélkül

Nagyterem

21:00              Kostas Vostantzoglou: AZ ELEFÁNT

Rendező: Yannis Leontaris

Észak-Görögország Nemzeti Színháza (Görögország)

Gr (Hu, Ro, En) 1 óra 30 perc szünet nélkül

Stúdióterem

15+

november 23., szombat

19:00              Georg Büchner: DANTON HALÁLA

Rendező: Nuno Cardoso

São João Nemzeti Színház (Portugália)

Pt (Hu, Ro, En) 2 óra 45 perc egy szünettel

Nagyterem

12+

november 24., vasárnap                

17:00              Henrik Ibsen: NÓRA

Rendező: Botond Nagy

Kolozsvári Állami Magyar Színház (Románia)

Hu (Ro, En) 1 óra 30 perc szünet nélkül

Stúdióterem

14+

19:00              August Strindberg: MÁMOR

Rendező: Frank Hoffmann

Luxemburgi Nemzeti Színház (Luxemburg)

De (Hu, Ro, En) 1 óra 50 perc szünet nélkül

Nagyterem

november 25., hétfő

17:00              Yordan Radichkov: CRAZY GRASS

Rendező: Margarita Mladenova

Sfumato Theatre Laboratory (Bulgária)

Bg (Hu, Ro, En) 1 óra 30 perc szünet nélkül

Stúdióterem
15+

19:00              Szövegkönyv: Silviu Purcărete: OIDIPUSZ

Rendező: Silviu Purcărete

Radu Stanca Nemzeti Színház (Románia)

Ro (Hu, En) 1 óra 30 perc szünet nélkül

Nagyterem

21:00              Yordan Radichkov: CRAZY GRASS

Rendező: Margarita Mladenova

Sfumato Theatre Laboratory (Bulgária)

Bg (Hu, Ro, En) 1 óra 30 perc szünet nélkül

Stúdióterem
15+

november 26., kedd

18:00              Marin Sorescu: JÓNÁS

Rendező: Tompa Gábor

Nottara Színház – Kolozsvári Állami Magyar Színház (Románia)

Ro (Hu, En) 1 óra 20 perc szünet nélkül

Stúdióterem

21:00              Marin Sorescu: JÓNÁS

Rendező: Tompa Gábor

Nottara Színház – Kolozsvári Állami Magyar Színház (Románia)

Ro (Hu, En) 1 óra 20 perc szünet nélkül

Stúdióterem

november 27., szerda

17:00              Jan Fabre nyomán: ÉN / FABRE

Rendező: Klim Kozinsky

Stanislavsky Electrotheatre (Oroszország)

Ru (Hu, Ro, En) 1 óra 20 perc szünet nélkül

Stúdióterem

16+

19:00              William Shakespeare: RÓMEÓ ÉS JÚLIA

Rendező: Michal Dočekal

Prague City Theatres (Csehország)

Cz (Hu, Ro, En) 3 óra egy szünettel

Nagyterem

12+

22:00              Jan Fabre nyomán: ÉN / FABRE

Rendező: Klim Kozinsky

Stanislavsky Electrotheatre (Oroszország)

Ru (Hu, Ro, En) 1 óra 20 perc szünet nélkül

Stúdióterem

16+

november 28., csütörtök

15:30              Bertolt Brecht: AZ EGOISTA JOHANN FATZER BUKÁSA

Rendező: Simos Kakalas

Görög Nemzeti Színház (Görögország)

Gr (Hu, Ro, En) 2 óra szünet nélkül

Stúdióterem

19:00              William Shakespeare: A VIHAR

Rendező: Tompa Gábor

Kolozsvári Nemzeti Színház (Románia)

Ro (Hu, En) 2 óra 45 perc egy szünettel

Kolozsvári Nemzeti Színház, Nagyterem

22:00              Bertolt Brecht: AZ EGOISTA JOHANN FATZER BUKÁSA

Rendező: Simos Kakalas

Görög Nemzeti Színház (Görögország)

Gr (Hu, Ro, En) 2 óra szünet nélkül

Stúdióterem

november 29., péntek

19:00              Charlie Chaplin: A DIKTÁTOR

Rendező: Eszenyi Enikő

Vígszínház (Magyarország)

Hu (Ro, En) 3 óra egy szünettel

Nagyterem

november 30., szombat

 17:00              Samantha Ellis: HOGYAN RANDIZZUNK EGY FEMINISTÁVAL

Rendező: Yvonne Jansen & Rafael Sanchez

Schauspiel Köln (Németország)

De (Hu, Ro, En) 1 óra 50 perc szünet nélkül

Stúdióterem

14+

21:00              Samantha Ellis: HOGYAN RANDIZZUNK EGY FEMINISTÁVAL

Rendező: Yvonne Jansen & Rafael Sanchez

Schauspiel Köln (Németország)

De (Hu, Ro, En) 1 óra 50 perc szünet nélkül

Stúdióterem

14+

A fesztivál szervezői fenntartják a műsorváltoztatás jogát!