
Interjúalanyaink két alkalommal tartottak háromórás pszichodrámás foglalkozást színházi szakembereknek, majd fókuszcsoportos interjút vezettek a mentális jóllét témakörében, amelyen szintén színházi alkotók vettek részt. Beszélgetésünkben többek közt arra voltunk kíváncsiak, hogy szakemberekként mit gondolnak, mit jelent a mentális egészség egy művészeti folyamatban, illetve hogy a színházi alkotókkal való találkozásaik alapján mit látnak, hogy áll a színházi szakmai közeg a mentális jóllét szempontjából. Iza és Enikő válaszolt ezekre, és még számtalan megkerülhetetlen kérdés felmerült e téma kapcsán, amelyek – reméljük – hasznosak lesznek majd mindazok számára, akik munkájuk során vigyázni szeretnének önmaguk és mások lelki egészségére.

Az erdélyi származású, kétnyelvű színész és rendező David Kozma jelenleg a Post Theatre Collective (egy Helsinkiben működő, kollektív alkotói és művészeti nevelési platform) vezetője. A Játéktérnek adott interjúban végigkísérhetjük pályafutásának főbb állomásain, határátlépésként értelmezhető performatív művészeti kísérletein, és megismerhetjük a kortárs finnországi kulturális és színházi táj változásaival kapcsolatos meglátásait.

Makra Lajos visszaemlékezésében a 8o-as évekbeli színházi világra emlékezik vissza, valamint arra, hogy mit jelentett akkor a művészet, az intézményi élet, hogyan tették lehetetlenné a politikai körülmények az őszinte alkotás folyamatát. Emlékezésében megelevenedik a temesvári, majd a marosvásárhelyi színház világa, azokkal a rendezőegyéniségekkel, akikkel Makra együtt dolgozott – ezekkel kapcsolatban pedig színészi munkamódszerének alapjairól is beszél.

Illúziók Stand-up, Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat Bevallom, nem szeretem a fanyar humort, így stand-upot sem gyakran nézek. Mégis látni szerettem volna, hogyan lehet…

Intervievatorul îl întreabă mai întâi pe Dragoș Buhagiar despre specificul și practica scenografiei teatrale. În răspunsul său, renumitul scenograf a subliniat importanța cunoștințelor tehnice în această profesie. La fel de important este și textul dramatic, pe care regizorul se angajează să-l interpreteze (până și Silviu Purcărete urmează sugestiile textului în spectacolele sale), iar scenograful îl urmează pe regizor în acest respect, la fel ca în celelalte aspecte ale procesului creativ. Lui Dragoș Buhagiar îi plac lucrările în care poate participa cu sugestii oferite regizorului, așa cum este cazul și în colaborările sale cu Yuri Kordonsky. În interviu se menționează, de asemenea, lucrările lui Buhagiar realizate în străinătate, experiențele sale cu teatrul din Orientul Îndepărtat, calitățile umane și profesionale, precum și seriozitatea artiștilor Teatrului Maghiar de Stat din Cluj.

Böjthe Pál előbb a díszlettervezés mibenlétéről és mikéntjéről kérdezte Dragoș Buhagiart, aki elmondta, hogy a technikai tudás nagyon fontos e szakma esetében. Ugyanilyen fontos a szöveg, amelynek a kibontását magára vállalja a rendező (még Silviu Purcărete is a szöveg sugallatait követi előadásaiban), a díszlettervező pedig ebben is, mint minden másban, követi a rendezőt. Dragoș Buhagiar az olyan munkákat szereti, amelyekben ő is tehet javaslatokat a rendezőnek – így dolgozik pl. Yuri Kordonskyval is. Az interjúban szó esik külföldön elvállalt munkákról, távol-keleti színházi tapasztalatokról, emberi-szakmai minőségekről, illetve a Kolozsvári Állami Magyar Színház alkotóinak megbízhatóságáról is.

Beszélgetés Kolcsár Józseffel, a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum volt igazgatójávalA Játéktér 2022/4-es számábólFotók: Volker Vornehm 2014 végén, amikor negyedik teljes évadodat kezdted a kézdivásárhelyi színház igazgatójaként,…

Deirdre V. Lyons mára már elismert, több fesztiválon is ünnepelt VR-színházi szerepeiről is ismert színésznő. Interjúnkban alkotói és színészi mechanizmusokról, az élőség virtualitásbeli kérdéseiről és a színház jövőjéről is beszélgettünk.

Varga Balázs (1988) Sepsiszentgyörgyön született, szakirányú tanulmányait a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karának színész szakán teljesítette, alap- és mesterképzésen. 2010-ben a nagyváradi Szigligeti Színházhoz szerződött, ahonnan négy év után a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatához igazolt, amelynek azóta is a tagja. Legutóbbi, a Piros fű című előadásban nyújtott kiemelkedő alakítása kapcsán beszélgettünk munkáról, szokásokról, pályáról, türelemről, és arról, hogy hol találkozik a költészet és a horgászat.

Kovács Nikolett 1987-ben született Körmenden. 2013-tól a szatmárnémeti Harag György Társulat tagja, ahol az elmúlt évek során a legkülönbözőbb szerepkörökben mutatkozhatott meg a közönség előtt. Legyen szó zenés vagy prózai feladatról, tragédiáról, vígjátékról vagy középfajú drámáról, mindig igyekszik új szakmai kihívásokat találni az adott munkafolyamatban.